درباره فیلم
شرکت در رالی ایرانی
روزنامه بانی فیلم

 فیلمی متفاوت در ژانری متفاوت


         «رالي ايراني» اولین فیلمی است که با حضور ستاره های سینمای ایران در ژانر Reality Show ( رئالیتی شو ) ساخته شده است . تجربه ای که با طراحی سعید ابوطالب ، تهیه کننده و کارگردان مستند-مسابقه سرزمین دانایی آغاز شد و  آرش معیریان  کارگردان سینما به گروه بزرگ سرزمین دانایی پیوست و حالا این گروه  با همان تیم بزرگ این ژانر را در سینما تجربه می کنند . 
     رئالیتی شو را شاید نتوان به معنای کلاسیک ، یک ژانر متفاوت نامید اما حتما یک گونه بدیع و جذاب است که با توجه به سرعت توسعه تکنولوزیک صنعت سینما و ساده شدن و همگانی شدن فیلمسازی نگاه خیلی ها به آن معطوف شده است .
   در واقع اغلب  فیلمهای کوتاهی که ما در شبکه های اجتماعی می بینیم و توسط افراد به اصطلاح آماتور در گوشه گوشه دنیا ساخته و منتشر شده است و موضوعات ساده و غیر دراماتیکی دارد اما برای بخش عظیمی از مردم دنیا با فرهنگ های مختلف جذاب و دیدینی است یک نوع رئالیتی شو است اما حتما این همه ماجرا نیست .
    نمایش واقعی وقتی بعنوان یک گونه یا سبک حرفه ای در سینما مورد توجه قرار میگیرد دیگر به معنی دوربین مخفی یا روایت ضد قصه نیست بلکه حالا یعنی به تصویر کشیدن رفتارهای خودآگاه و ناخودآگاه بازیگران خرفه ای سینما در شرایط پیش بینی نشده .حالا  بازیگر می داند که توسط دوربین های متعددی  احاطه شده است و میداند که ماجراهای پرخطر و دقیق و طراحی شده ای در اطراف او اتفاق می افتد و او در واقع ناخواسته در کانون این وقایع قرار خواهد گرفت . او در مسیر پرشتاب جریاناتی قرار میگیرد که از فبل معین و محاسبه شده است و حالا رفتار عادی یا آمیخته با نمایش او در موقعیت ایجاد شده یک نمایش واقعی یا رئالیتی شو را بوجود می آورد . 
   اين گونه برنامه‌سازي در ايران تازگي دارد  گرچه در كشورهاي صاحب این صنعت  هم تقريبا از سال 2000 به بعد مرسوم شده است.
در فيلم ـ مسابقه‌ي «رالي ايراني» یک فیلمنامه‌ي دقیق وجود دارد که  تنها گروه کارگردانی جزئیات آن را می دانند. و بازیگران تنها از  بخشی از  قصه مطلع می‌شوند؛  رفتار و نوع برحورد آنها با وقایعی که پیش رو دارند ؛ می تواند مسیر قصه را  تغییر دهد . این در حالی است که گروه طراحان و کارگردانی  تصور می کنند همه احتمالات را در نظر گرفته اند و مثل یک گیم یا بازی  همه اتفاقات احتمالی را پیش بینی کرده اند و برای رویایی با آن برنامه دارند. بنابراین  فقط بازیگران نیستند که در شرایط پیش بینی نشده قرار می گیرند  بلکه  گروه برنامه ساز هم هر لحظه شگفت زده میشود . بازیگر به خود واقعی اش نزدیک میشود و این هیجان انگیزترین لحظه های رئالیتی شو را رقم میزند .
    بازیگری در این ژانر کار سهل و ممتنعی است . بازیگر باید باهوش، توانمند از لحاظ قدرت ذهنی و بدنی و نیز سریع الانتقال  باشد. هیچ متن و دیالوگی وجود ندارد و خیلی از اوقات کارگردان در صحنه  حضور ندارد. پس این فیلمی است که کارگردان و بازیگران با هم میسازند.
   با این توصیفات مشخص است که تولید این پروژه  نیازمند یک گروه تولید بسیار عظیم و حرفه ای است و البته گروه برنامه ساز باید تجربه و تمرین لازم در لوکیشن های قطعی و احتمالی فیلم  را داشته باشند .

       به زودی 77 ساعت

گروه طراحی و تولید این فیلم مسیر پر خطر تجربه های دیگری را نیز درپیش گرفته اند و بزودی طرحی جذاب تر و با تعلیق و استرس بیشتری  بنام  77 ساعت را جلوی دوربین میبرند .فیلم - مسابقه اول

  اولین فیلم - مسابقه مجموعه رالی ایرانی به نویسندگی سعید ابوطالب  و با کارگردانی آرش معیریان با   8 تا 10 تصویر بردار همزمان و 4 تیم  صدابرداری سر صحنه و گروه بزرگ صحنه ساخته شد و برای تدوین آن از چند گروه مجزا استفاده گردید .
در نخستین مسابقه «رالي ايراني» سه گروه شامل «محمدرضا فروتن و سیروان خسروی»، «الناز شاکردوست و بهنوش بختیاری» و «نیما فلاح و سحر ولدبیگی»  از بین دهها بازیگری که مورد گفتگو و مشورت قرار گرفتند انتخاب شدند و فرزاد حسنی به عنوان مجری-داور رقابت آنها را داوری می کند.
   
رالی ایرانی  را ایشان ساختند :

کارگردان: آرش معیریان
طراح ، نویسنده و تهیه کننده: سعید ابوطالب
سرمایه گذار: محمدرضا مصباح
مدیر تولید: امیرحسین علیزاده
مشاور و کارشناس علمی: سید محسن حسینی
دستیار اول کارگردان ، برنامه ریز و مدیر روابط عمومی: علیرضا طهرانی
دستیار کارگردان: افشین آقایی
مدیر فنی مسابقه: سید جعفر صابری
طراح صحنه: یاسر سنائی
مدیر تصویر برداری: فرشید فرجی
مدیر صدابرداری: سلیم احمدی
تدوین : حسین بیات و  محمدرضا آبشار
عکاس : مهدی دلخواسته


تصویر برداران: 
حمید آذریون
جعفر اکبری
حسن مومن طایفه ( فریدون)
محمود مهدی خانی
حامد فرشته حکمت
مهدی بکلی
شهرام رحیمی
مهدی گرامی
تصویربردار کرین : آرگین ناذر

دستیاران تصویربرداری:
جواد اکبری
حمید فرجی
هومن پیغمبرزاده

گروه صحنه : مهران علیایی
                 بابک قاسمی

صدابرداران سر صحنه :
ساسان کریمی
مهرداد دادگری
احسان شفیع پناه

دستیار صدا : میلاد شالی

نورپرداز : سعید حصاری
دستیاران نور : حمید زارع زاده
                    حامد زاهدی
         
سرپرست تدوین : حسین بیات
تدوینگر بخش رستوران: حمیدرضا آبشار
تیتراژ پایانی : ابوالفضل بیات
                   علی اعظمی لرستانی

جلوه های ویژه بصری : حامد فرزان منش

گرافیک : یاسر سنایی

موسیقی متن : آرمان موسی پور
صداگذاری و میکس : آرش قاسمی   
                            محمد مهدی جواهری زاده
جانشین تولید و مدیر تدارکات : احمد مرادی

پشتیبانی فنی مسابقه رالی : شرکت ایران روور

طراح سایت: مهناز رضایی

 


نظرات
نام:
پست الکترونيک:
وب سايت / وب لاگ
نظر: